Porody w wodzie
Aby móc urodzić w wodzie pacjentka powinna mieć prawidłowe wyniki badań (HIV, HCV, Hbs, WR, badanie ogólne moczu z ostatniego miesiąca), przebieg ciąży i porodu musi być fizjologiczny, ciąża donoszona, powyżej 37 tygodnia. Kwalifikacje do tej formy porodu pacjentka otrzymuje w trakcie porodu.
Należy również pamiętać, iż zawsze mogą wystąpić przeciwwskazania aby ukończyć poród w wodzie. Jednak jeżeli pacjentka spełnia warunki, jest chętna do takiej formy porodu i nie ma przeciwwskazań medycznych jest to jedna z najbardziej naturalnych i najpiękniejszych form obecnie dostępnych. Dziecko rodzi się w wodzie i przez 40 sekund położna podtrzymuje je pod wodą. Ojciec dziecka może nagrać film z tego wydarzenia, który będzie pamiątką na całe życie.
Dodatkowo kobieta rodząca w wodzie jest mniej zmęczona, ma większą satysfakcję z porodu, woda działa przeciwbólowo, a to tylko niektóre zalety z porodu w immersji wodnej. Dziecko urodzone w wodzie ma znacznie łagodniejsze przyjście na świat (z wody do wody), światło i dźwięki są znacznie stłumione, a w późniejszym etapie prezentuje lepszy rozwój ruchowy.
Do porodu w wodzie dodatkowo można zabrać ze sobą: górę ze stroju kąpielowego lub krótki top i dwa duże ręczniki.
Kontakt
- Położna Oddziałowa Położnictwa i Bloku Porodowego: 32 277 63 02
- Blok Porodowy: 32 277 63 02
- wfilip@szpitalzabrze.pl
mgr Weronika Filip
Położna Oddziałowa Położnictwa i Bloku Porodowego
Specjalista pielęgniarstwa położniczego
Specjalista pielęgniarstwa epidemiologicznego