Leczenie endometriozy


DYREKTOR Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka:

dr n. med. Mariusz Kazimierz Wójtowicz MBA Exec.

Kontakt

 Konsultacje odbywają się w każdy poniedziałek od 8:00 do 10:00

 32 277 61 02

 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Endometrioza jest zagadkową chorobą hormonalno-immunologiczną atakującą dziewczynki oraz kobiety w wieku rozrodczym. Nazwa pochodzi od łacińskiego słowa "endometrium", oznaczającego śluzówkę macicy. Tkanka ta, wyściełająca jamę macicy, narasta się i złuszcza co miesiąc w czasie cyklu miesiączkowego. Przy endometriozie, komórki tej tkanki narastają poza macicą w różnych częściach ciała. W miejscach poza macicą tkanka śluzówki rozwija się w tzw. „naroślą", „guzy", „wszczepy".

Naroślą te mogą powodować ból, niepłodność oraz inne dolegliwości. Naroślą śluzówki macicy umiejscawiają się najczęściej w jamie brzusznej-obejmując jajniki, jajowody, wiązadła podtrzymujące macicę, przestrzeń pomiędzy pochwą a odbytnicą, zewnętrzną część macicy oraz otrzewną miednicy. 

Najczęstszym objawem endometriozy jest ból w okolicach miednicyBól jest często połączony z cyklami menstruacyjnymi, jak również kobiety mające endometriozę doświadczają bólu w innym czasie podczas cyklu miesięcznego. Dla wielu kobiet, nie dotyczy to jednak wszystkich – ból występujący przy endometriozie może być tak silny i wycieńczający, że destabilizuje ich życie w wielu różnych obszarach życia takich jak praca zawodowa, nauka oraz innych ważnych sferach.

Ból może być odczuwany:

 • przed / w trakcie / po menstruacji
 • w trakcie owulacji
 • w jelitach podczas menstruacji
 • podczas oddawania moczu
 • w trakcie lub po stosunku płciowym
 • w dolnej części pleców
 • kobiety również skarżą się na dolegliwości w innych częściach ciała

Inne symptomy mogą objawiać się jako:

 • biegunka albo zatwardzenie (w niektórych przypadkach ma to związek z menstruacją)
 • wzdęcia (powtarzające się, mające związek z menstruacją)
 • nasilone, silne lub nieregularne krwawienia
 • zmęczenie, uczucie słabości oraz rozbicia

Innym dobrze znanym i bardzo poważnym objawem występowania endometriozy jest bezpłodność. Szacuje się, że około 30-40% kobiet z endometriozą ma problemy z zajściem w ciążę.

W Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka w Zabrzu wykonywane są operacje usunięcia endometriozy przy użyciu noża plazmowego. To precyzyjne narzędzie, bezpieczne i bezkrwawe. Po zastosowaniu noża plazmowego nie występują obrzęki ani rany analogiczne do tych po użyciu tradycyjnego skalpela.

 

Zobacz również:

Nowatorskie operacje w Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka w Zabrzu

 

Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka im. prof. Wojciecha Starzewskiego Szpital Miejski w Zabrzu Sp. z o.o.
ul. Zamkowa 4, 41-803 Zabrze
Sekretariat: 32 277 63 00, fax.: 32 271 73 11